Amikor lumbágóról (magyarul derékzsába) beszélünk, akkor egy hirtelen megjelenő, keresztcsont környékére nyilalló fájdalomról van tulajdonképpen szó. Sokan tévesen úgy vélik, hogy lumbágó az öregek betegsége, de ez egyáltalán nincs így, a derékzsába megjelenése nem kötött sem nemhez, sem pedig életkorhoz. Sőt, egyre inkább a fiatalabb korosztály problémája ez, mint az időseké!
Segíthet ezen a jakuzzi?
A lumbágó megjelenése
A lumbágó a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedés, elsősorban a húsz-ötven éves korosztályt érinti, szóval nem az idős emberek, hanem inkább az ülőmunkát végző emberek problémája. Gyakran elég egy apró rossz mozdulat ahhoz, hogy megjelenjen a derékzsába. A fájdalom gyakran olyan heves, hogy hosszabb ideig is munkaképtelenné válik a beteg.
Ajánló: A 4 legnépszerűbb cikkünk...
A mozgásszegény életmód, a túl sok ülés, a helytelen testtartás mind-mind hozzájárulnak a derékfájdalmak megjelenéséhez. A lumbágó néha lassan jelenik meg, néha pedig egy rossz pillanat, egy bizonyos tárgy emelése hozza ki a betegséget. A fájdalom köhögésre vagy tüsszögésre is fokozódhat.

A lumbágó akár egy pillanat alatt is kialakulhat
A lumbágó kezelése
Ha a fájdalom elviselhetetlen, akkor a páciens nem ússza meg az orvost, aki krémeket, gyógyszereket, súlyosabb esetekben injekciókat, infúziókat ír fel a fájdalom csillapítására. Ezek mellé alternatív terápiák is szóba jöhetnek, mint például a masszázs, a gyógytorna vagy a hidroterápia.
Otthon is sokat tehetünk azért, hogy a fájdalom csökkenjen. Az első néhány napban igyekezzünk kerülni a mozgást, fekvés javasolt, lehetőleg kemény alapon. Sokan a padlón fekve, lábukat feltéve találják csak meg a legkevésbé kellemetlen pozitúrát. Ha már úgy érezzük, hogy a fájdalom csökkent, akkor belevághatunk egy kis házi hidroterápiába is.
Köztudott, hogy meleg víz segít ellazítani az izmokat, és képes a fájdalom csökkentésére. De mégis mennyi az ideális hőmérséklet? 34-36 fok az enyhébb fájdalmak kezelésére alkalmas, lumbágó esetén akár 36-38 fokra is felfűthetjük a vizet. 40 fok fölé inkább ne menjünk, az már túl sok lehet a szervezetnek, és akár lázas állapotot is előidézhet. A fúvókák segítségével masszíroztassuk a fájó pontokat. Jakuzzizás után érdemes lehet egy gyors hideg zuhanyt venni, amivel a vérkeringésünket serkenthetjük.
Mivel a lumbágó az esetek többségében munkakiesést is okoz, ezért mindenképpen pihenjünk sokat. Egy-egy hosszabb jakuzzis terápia helyett nyugodtan megmártózhatunk többször rövidebb időre is. A lumbágó kezelése hosszadalmas folyamat, ezért ne csüggedjünk, ha nincs javulás pár napon belül. A tünetek enyhülésekor ne hagyjuk hirtelen abba a hidroterápiát, fenntartó céllal mindenképpen mártózzunk meg időnként a jakuzziban.
Mindezektől függetlenül a jakuzzi nem gyógyászati segédeszköz. Az itt felsorolt adatok, és eljárások nem orvosi tanácsok, csupán régi ügyfeleink tapasztalatai. Mielőtt a saját kezelésébe kezdene, kérje ki mindenképpen orvosa véleményét, tanácsait.