term ID:
parent cat ID:61
post ID:12957
category_61
Tartalomjegyzék erről az oldalról: A gyógyfürdő: története, terápiái és egészségügyi előnyei Visszaugrás a navigációra
Az oldal cikkei bevezetőkkel:

A gyógyfürdő: története, terápiái és egészségügyi előnyei

Publikálva:

Ma nincs olyan ember, aki ne hallott volna a víz gyógyító erejéről. Innen származik a fürdő és a gyógyfürdő is, amik kéz a kézben járnak egymással. A fürdő egy olyan relaxációs központ, ahol a kezelések középpontjában a víz áll, amely manapság nagy jelentőséget kap a szépségápolás világában is.

A gyógyfürdők azonban már az ókor óta léteznek, kár lenne azt gondolni, hogy napjainkban fedezték fel ezt az ősi elemet. De vajon honnan származik pontosan?

Ajánló: A 4 legnépszerűbb cikkünk...


A kifejezés eredete

A „SPA” szó a latin „Salus per Aquam” kifejezés rövidítéséből származik, ami azt jelenti, hogy egészség a víz által. Egyesek azonban úgy vélik, hogy a spa szó a latin „Spagere” szóra utalhat, ami azt jelenti, hogy nedvesíteni. Bárhogy is legyen, amikor valahol azt látjuk, hogy SPA, akkor tudjunk, hogy mit várhatunk a helytől. Ezek a gyógyfürdők a természet ezen elemével végzett terápiákat kínálnak, ahol a test és a lélek is kikapcsolódhat. Az viszont biztos, hogy nem mostanában szerettük meg a vizet.

Rómaiak és a gyógyfürdők

Az egyik első civilizáció, amely a vizet terápiás eszközként használta, a római kultúra volt, ahol a katonák a harci sebek gyógyítására a pihentető és gyógyító tulajdonságokkal rendelkező termálfürdőkbe jártak. Másrészt a római termálfürdők az ókori gyógyfürdők egy olyan típusa, amely a következőkből állt: öltözők, meleg szoba, meleg fürdő, szauna, gőzfürdő, úszómedence, tornaterem és egyes esetekben tárgyalótermek.

Az egyiptomiak is éltek a fürdők erejével

Nemcsak az egyiptomiak, hanem a föníciaiak, a héberek és az izraeliták is használták a víz tulajdonságait testük és lelkük megtisztítására egyfajta rituálé keretében. Elég, ha egy kicsit beleolvasunk a Bibliába, és már láthatjuk is a papok szokásait.

Hippokratész is írt róla

A történelem első orvosaként ismert Hippokratész elemezte a hideg és a meleg víz hatásait, és gyógyászati célokra is ajánlotta a termálvizeket. Ezzel jó példát állított a mai orvosok számára is, akik egyre többször javasolják az úszást és a vízzel kapcsolatos terápiákat.

Görögök

A görögök voltak az egyik olyan kultúra, amely a gyógyfürdők létrehozását ösztönözte, hiszen az ókorban a saját edzőtermeikben voltak fürdők a zuhanyozáshoz, az edzés utáni iszap vagy olajok lemosásához, de úgy tartják, hogy masszőröket is alkalmaztak. Tehát ez a kultúra lehetett az, ami a mai értelemben vett relaxációs központok, azaz a modern gyógyfürdők létrehozását ösztönözte.

A modern gyógyfürdő

1815-ben már létezett Saratoga Spring, amely Észak-Amerika egyik gyógyfürdője volt. A modern SPA megteremtését azonban Elizabeth Ardennek tulajdonítják 1910-ben, a manhattani Red Door szalonjának köszönhetően, amely a ma ismert SPA megteremtéséhez vezetett. Ezek a központok már száz évvel ezelőtt is kínáltak arckezelést, manikűrt és más esztétikai szolgáltatásokat, ugyanazokat, amelyek ma is léteznek a gyógyfürdőkben. Az azonban a modern kor előnye, hogy most a jakuzzikat is kipróbálhatjuk, amik az otthoni wellnesst is megteremtik.

Visszaugrás a navigációhoz